МВС Укрїни. Експертна служба
ВЕРСІЯ ДЛЯ ЛЮДЕЙ З ВАДАМИ ЗОРУ
uken
МВС Укрїни. Експертна служба

ДОСТОВІРНИЙ ВИСНОВОК - НАДІЙНЕ ДЖЕРЕЛО ДОКАЗУ!

Герб Рівненської області

Більшість сільських пенсіонерів не здатні самотужки обробляти великі сотки землі, на яких, колись справно трудилася вся родина і тому змушені віддавати свої земельні наділи в оренду великим агропідприємствам, корпораціям та холдингам, які вже на сьогодні володіють десятками і навіть сотнями гектарів земель в оренді.

Звичайно, сфера аграрних відносин в Україні є надзвичайно важливою з погляду на розвиток економіки нашої держави та добробуту її громадян, але, коли ці відносини, відбуваються чесно та у законний спосіб, коли представники великих агрохолдингів законно орендують земельні паї селян та законно їх утримують. 

Законного способу взаємовідносин прагнули і селяни одного із районів Рівненщини. Однак, коли вони дізналися що їх земельні паї, які вони здавали в оренду, стають об’єктом шахрайських дій зі сторони представників агрохолдингу, єдиним рішенням стало позиватися до суду, для захисту їх прав законно користуватися своєю землею.

Суть спорів проста – власники паїв звертаються в суд з позовами про визнання недійсними договорів оренди землі на тій підставі, що договори вони не підписували, повноважень на підписання договорів (від їхнього імені) нікому не давали та в оренду також нікому не надавали.

Вирішуючи вказані спори, суди, як правило, виходять з того, що, згідно з вимогами Цивільного кодексу України, волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Своє волевиявлення на укладення договору учасник правочину виявляє в момент досягнення згоди з усіх істотних умов, складання та скріплення підписом письмового документу, в якому фіксуються права та обов’язки сторін. Підписи сторін є обов’язковим реквізитом договору, укладеного в письмовій формі, який відображає волевиявлення сторін на укладення такого договору.

З метою всебічного, повного і об'єктивного розгляду у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності суд доручив проведення відразу восьми  почеркознавчих експертиз судовим експертам Рівненського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.  

Саме спеціальні знання у галузі почеркознавства, якими володіють судові експерти та їх професіоналізм дозволили однозначно прийти висновку про те, що підписи від імені власників землі, які за договорами оренди виступали, як орендодавці – виконані не ними, а іншими особами (особою) з наслідуванням їх підписів.

 

У свою чергу, виконання підписів від імені керівника агропідприємства в зазначених договорах оренди земельних ділянок прямо свідчить про його причетність до зловживання.

Аналізуючи експертну практику рекомендуємо, перед тим як підписати документи, що стосуються чи можуть вплинути на орендні відносини, уважно прочитайте текст, попросіть орендаря пояснити його значення, проконсультуйтеся у фахівців, юристів або заручитися підтримкою членів сімʼї чи родичів!

Рівненський науково-дослідний
експертно-криміналістичний центр МВС України